Sanayi Tesisinizi Kışa Karşı Koruyun: Endüstriyel Isı İzleme Sistemleriyle Önlem Alın!

Sanayi Tesisinizi Kışa Karşı Koruyun: Endüstriyel Isı İzleme Sistemleriyle Önlem Alın!

Soğuk hava koşulları kış aylarının doğal bir parçasıdır. Ancak son yıllarda kutup girdapları ve eşi benzeri görülmemiş fırtınalar gibi olağanüstü hava olaylarına şahit olmaktayız. Sanayi kuruluşlarının ısı izleme (Heat Tracing) uygulayarak bu olağanüstü hava koşullarına karşı hazırlıklı olması büyük önem taşımaktadır. Bu sistem, kış mevsiminde tesislerin yeterince ısıtılmasını ve ürünlerin kontrol altında tutulmasını sağlayacaktır.

Bu yazımızda size ürünlerinizi ve tesisinizi donmaya karşı nasıl koruyabileceğinizi göstermek istiyoruz.

Sanayi Tesislerinde Kış Aylarında Sıkça Karşılaşılan Sorunlar:

Chemical Industries Association (CIA)’ya göre, Kış aylarında sanayi tesislerini etkileyen birkaç yaygın ortak sorun vardır:

  • Tesisin türüne bağlı olarak belirli hatlarda donma kimyasal reaksiyonlara neden olabilir.
  • Yaygın donma sorunu, hatlarda arızaya neden olabilir ve tesisin genelinde zincirleme bir etkiye neden olabilir.
  • Gaz tedariğindeki kesinti, enerji santrallerine enerji sağlanmasında sorunlara yol açabilir.
  • Kayma, düşme ve kar temizliği nedeniyle sahadaki güvenlik olaylarında artış yaşanabilir.
  • Kar ve buz yükleri genellikle yapısal arızalara yol açabilir.

Bu olaylar üretim süreçlerinizi durdurabilir ve her durumda size maliyetli olabilir.

Tesisinizi Kışa Hazırlayın

Tesisinizi kışa hazırlamanın kilit noktası, kış öncesi denetimler yaparak gerekli bakım ve onarımları tespit edip gerçekleştirmektir.

  • Isı izleme sisteminin bütünlüğünü doğrulamak için erken testler yapmak;örneğin ısıtma kablosunu (heat trace kablo), devre kesicileri, ısı izleme bileşenlerini, kontrol cihazlarını ve izolasyonu kontrol etmek ve kış koşullarında potansiyel risk oluşturabilecek konuları ele almak gibi.

Bu kontroller yılın başında yapılmalıdır, ancak bu sürece henüz yeni başlıyorsanız, düzeltmeleri yapmak için halen yeterli zamanınız olabilir.

Isı İzleme Sistemi Nasıl Gelişmiş Koruma Sağlar?

Bir ısı izleme sisteminin temel amacı donma sıcaklıklarına karşı koruma sağlamaktır ve bir tesisin donma potansiyeline sahip olması için mutlaka aşırı hava koşullarında olması gerekmez.

Elektrikli ısı izleme sistemleri, ısı yalıtımı aracılığıyla kaybedilen ısıyı değiştirerek, borularda, tanklarda ve ilgili ekipmanlardaki sıvıların donmasını önler.

Doğru bir şekilde kurulduğunda, bu yüksek performanslı sistemler hem enerji verimliliği açısından hem de son derece güvenilirlerdir. Sanayi tesisinde uygulanan standart uygulamalar arasında şunlar vardır:

  • Su giriş ve çıkış hatlarında boru donma koruması
  • Sıcaklık bakımı süreci

Eğer kuruluşunuzda ve tesisinizde, kışın olumsuz şartlarına karşı iyileştirmeler düşünüyorsanız ve bir ısı izleme sistemi sizin için çözüm olabilirse, lütfen ısı uzmanlarımızla iletişime geçin.

ignis-trace

SOLCO PYROELEC ürünleri hakkında bilgi almak için İletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.